11 ADIM’DA ADSENSE ONAY ALMAK

Gizlilik Politikası: Google blogumu neden programına kabul etmedi ? Bunun sebeplerinden birisi ise Gizlilik politikasının blogunuzda olmayışı olabilir.
Benim ki kendi fikirlerimi paylaştığım küçük bir blog illa neden bunu koymalıyım düşüncesindeyseniz yanlış sulardasınız demek oluyor.
Gizlilik politikası birnevi işinizi nekadar benimsediğini anlatan birşeydir. Eğer bu yoksa google adsense %99 bu sebepten sizi programına kabul etmeyecektir.
”Sizi programımıza kabul edemiyoruz” yazısını görmeden önce kendinize bir adet Gizlilik politikası oluşturun. Alıntı veya kopya olması önemli değil bu sorun olmayacaktır.
Üst Seviye Alan Adı: Kimisi için çok üzücü olacak bu durum fakat malesef durum böyle. Ne hayallerle açtığınız blogunuzdan şuan para kazanamayacaksınız. Belkide yanlış yönlendirmelere kurban gittiniz bilemiyorum. Alt alan adlarında bulunan blogların Google Adsense’den reklam alması çok zor.

Üst Seviye alan adı örneği; https://bilisimmeslegi.com/ Alt Seviye alan adı örneği; https://bilisimmeslegi.wordpress.com/ yada https://bilisimmeslegi.blogspot.com

Tabi Üst seviye alan adınıızı belirlerken şunlara dikkat edin;

İçerik Sayısı: Google’nin blogunuzu onaylaması için net bir sayısı yok. Bu yüzden nekadarda programına kabul eder bende bilemiyorum.
En iyisi siz blogunuzda 20 tane 500 kelimelik içerik bulundurun. 50 Tane 100-200 kelimelikde olur.
Tabi ki yazdığınız veya yazdırdığınız(satın aldığınız) içeriklerin ”Özgün” olduğuna emin olun. Ve yazılan içeriklerin kalitesinden emin olmanız gerekir. Daha sonrasında içerik yönünden googlede sorun yaşamayacak ve gönül rahatlığı ile başvurabileceksiniz.

İçerik Kalitesi: Google’nin programına kabul etme şartlarından birtaneside kaliteli içerikden geçer.
Ctrl+C-Ctrl+V(Kopyala-Yapıştır) içerik kesinlikle olmamalıdır. Böyle yapsanız bile Googleden %99 Olarak olumsuz dönüş alacaksınız demek oluyor. Çünkü google her içeriğinizi dikkatle ve büyük bir özenle inceliyor bu yüzden büyük ihtimal ile programına kabul etmeyecektir.
Özgün, Kullanıcı dostu, detaylı okuma ve etkileşimi yüksek içerikler yazmaya büyük önem gösterin.
Adsense Yasaklı İçerik Türleri; Google’nin telif ihlali saydığı siteler(örnek: Film siteleri, müstehcen içerikler, hack, casino, kumar, uyuşturucu, alkol yani kısacası tüm illegal(yasa dışı) ne varsa Adsense bunları kesinlikle kabul etmiyor.

Hakkımda Sayfası: Gizlilik Politikası gibi olmassa olmazdır. Bu yüzden kendinize ait hakkımda kısmını yazarak ”Hakkımda” Sayfasını oluşturmalısınız.
Ve direkt söylüyorum hocam ”Hakkımda” sayfanız olmadan Google Adsense programına katılmak için bir başvuruda bulunduysanız kesinlikle sizi programına kabul etmeyecektir şimdiden peşin peşin söylüyorum. Kırk Sekiz(48) saat boştan yere beklemenize gerek yok.
Gizlilik Politikasında nasılsa Google işinizi nekadar benimsediğinize bakıyorsa bundada aynı şekilde demektir.

İletişim Sayfası: Google Adsense programından onay almak için bir diğer unsur ise iletişim sayfanız olacaktır.
İletişim sayfanız olması Google için çok büyük önem arz eder. Peki Google bunu nasıl yargılıyor?
Bir misafirinizin sizinle iletişime geçmek istediğinde bunun nekadar kolay olduğunun göstergesi olarak algılamaktadır.
İletişim formu eklemeniz sizin için çok daha iyi olacaktır. Sosyal medya hesaplarını entegre etmeniz daha sonrasında ornek@blogunuz.com adında bir mail adresinizin olması ve bunların orada bulunması Google Adsense’den onay almanızdaki şansınızı oldukça arttıracaktır.

Tasarım: Kaliteli içeriklere, Gizlilik Politikasına, İletişim Sayfası ve Hakkımda kısmı gibi bir çok şeyin sitenizde bulunması bazen yeterli olmayabiliyor.
Bu sebeple sitenizin tasarımı google için oldukça önemli. Adsenin programına girebilmek için içerik kalitenizin iyi olması gibi blogunuzun tasarımının da oldukça iyi olması gerekmektedir.
Blogunuzun Kullanıcı dostu ve profesyonel bir navigasyona sahip olması Google Adsense programına girebilmek için şansınızı oldukça arttıracaktır.

Google’a Kayıt Olmak: ”Google Search Console” programına kayıt olarak sitenizi google ile tanıştırın. Googlenin tanımadığı bir bloga reklam vermesini beklemek çok yanlış bir düşünce olacaktır.
Adsense onayı olmak için Blogunuzu google’a kayıt ettirmeli ve indeks almasını beklemelisiniz.
Buda Programa katılmak için şansınızı büyük bir oranla arttıracaktır elbette.

Google Analytics kullanmak: Google Analytics googlenin blog yazarlarına ve diğer sitelere sunmakta olduğu muhteşem bir araçtır. Açıkcası biz bloggerlerin olmazsa olmaz diyebileceğimiz kadar önemli bir program.
Bu program Google üzerinden, Sosyal Medya, Referans, Direct, gibi yollarla sitenize gelen hit artışını ve grafiğini gösterir.
Google Analytics blogunuzun çok daha iyi yerlere gelmesini sağlayacak ve Google Adsense programına katılmak için şansınızı arttıracaktır.

Diğer Reklamları Kaldırın: Eğer blogunuzda başka bir firmanın yada kişinin reklamı varsa biran önce kaldırmalısınız.
Blogunuzda reklam varsa Google Adsense programına katılmanız benim nazarımca mümkün değildir.
Başka firmaların reklamı olması Blogunuzu Google’nin gözünde kötü bir izlenim bırakabilir.

Diğer Önemli Noktalar: Yukarıda belirtiklerim haricinde önemli olan bir kaç husus daha var onlarıda aşağıda şu şekilde listeledim;

11 ADIMDA ADSENSE ONAY ALMAK

Written by 

BLOG BİZİM İŞİMİZ BABBBAAAA!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir