BLOG/WEB SİTE AÇTIKTAN SONRA YAPILMASI GEREKEN 13 ŞEY!

1- SSL KURULUMU YAPMAK

SSL nedir ? Sitenize gelen trafiğin yani kullanıcıların(misafirlerin) daha güvenli giriş yapmasına neden olan sertifika türüdür. SSL sertifikasına sahip sitelerin başında ”https” bulunur. Uzantının en başında kilit işareti bulunmaktadır. Bu kilit işareti web sitenizin,blogunuzun güvenilir bağlantı ile açıldığını gösteren bir simgedir. Sitede SSL sertifikası yok ise ”Güvenli Değil” işareti bulunur.

SSL SERTİFİKASI OLAN GÜVENLİ SİTE
SSL SERTİFİKASI OLMAYAN GÜVENLİKSİZ SİTE

Bunu hosting firmanızla görüşürüp kurdurabilirsiniz.

2- Kalıcı Bağlantı Ayarlarını Değiştirmek

WordPress kalıcı bağlantı yolunu SEO’ya uzak ve yanlış bir şekilde kurar yapısından dolayı bunu düzelterek bağlantı yolunuzu SEO dostu ve google dostu olarak ayarlayabilirsiniz. Google botları ile web sitenizi ziyaret ettiğinde ilk bakacağı şey web sitenizin url’sidir. Eğer saçma sapan içerikle uyuşmayan karmaşık harf,rakam ve sayılardan oluşan bir url varsa Google botları yazınızda url’yi bağdaştırmayacaktır. Ve tabiki bu olay sadece google ilede sınırlı kalmayacaktır. Web sitenizi ziyaret edecek kullanıcılar googlede arattırdıkları zaman konu içeriğini görmek için ve kalitenizi belirleyen url adresinize bakarlar. Url adresinizin onları aydınlatması web sitenizin ziyaretçi sayısını arttıracaktır. Peki bunu nasıl yapacaksınız hemen anlatalım.
WordPress Yönetici Sayfası>Ayarlar>Kalıcı Bağlantılar

Buradan yazı ismine tıklayıp kaydetmeniz yeterli olacaktır.

3- Site Başlığı – Slogan – Zaman Dilimini Değiştirin

Site başlığını nasıl değiştiririm? WordPress Yönetim Sayfası>Ayarlar>Genel
Site sloganımı nasıl değiştiririm? WordPress Yönetim Sayfası>Ayarlar>Genel
İkiside aynı yerde olduğu için tek fotoğrafda verdim.

Zaman dilimini: Zaman dilimini UTC+3 Yada İstanbul olarak değiştirmeniz yeterli olacaktır.
Zaman Dilimini nasıl Değiştiririm? WordPress Yönetim Sayfası>Ayarlar>Genel

4- Hello Dolly Eklentisini Silmek

Bu eklentiyi silmenizde hiçbir sakınca yoktur. Bu eklenti yanlızca WordPress’in size örnek olarak sunmuş olduğu bir eklentidir. Bu sebepten neden boş bir kod eklentisi bulunduralım ki ? Google’de iyi bir yere gelmek istiyorsanız ”text” yani metnin kod’dan daha fazla olması gerekmektedir. Bu yüzden boş eklentileri web sitemizde barındırmaya gerek yok.

Etkisizleştir dedikten sonra Sil demeniz yeterli olacaktır.

5- Kullanılmayan Temaları Silmek

Daha sonrasında kullanmayacağınız temaları silmek sitenizin hızına yüksek miktarda etki edecektir. O yüzden gereksiz temaları web sitenizin içerisinde bulundurmaktan çekinin. Yukarıda bahsettiğim gibi Googlede ilerleyebilmek için yapmanız gerekenlerden bitaneside budur. ”Text” yani metin, metinden çok kod olması demek googlede daha fazla ilerlemenize engel olabilir. Metin kod’dan fazla olmalıdır. Bu yüzden silmek sizin için faydalı olacaktır. Peki temayı nasıl sileriz? WordPress Yönetim Sayfası>Görünüm>Temalar>Tema Detayları Açılan sayfada farenizi silmek istediğiniz Temanın üzerine getirdiğinizde Tema Detayları kısmı açılacaktır.

6- Hello World / Merhaba Dünya Yazısını Silmek

Blogunuzu açtıktan hemen sonra WordPress’in örnek olarak eklediği ”Hello World” yazısı sitenizi olumsuz olarak etkileyecektir. Hello World yazarak Google arama motorunda arattığınızda Milyonlarca sonuç alacaksınız. Eğer bu yazıyı silmesseniz Google’de bu yazı indekslenecektir. Siteniz Kopya içerik olarak algılanacaktır ve sitenizi birçok yönden olumsuz şekilde etkileyecektir. Peki bu yazıyı nasıl silerim ? WordPress Yönetim Sayfası>Yazılar>Tüm Yazılar

7- Sample Page / Örnek Sayfayı Silmek

Hello World olayında olduğu gibi buda bir WordPress’in bizlere örnek olarak vermiş olduğu Sample Page yani Örnek sayfadır. Buda silmesseniz Google üzerinde indekslenir ve siteniz kopya içerik olarak algılanır. Bu sebepten sitenizi birçok yönde kötü etkileyebilir.
WordPress Yönetim Sayfası>Sayfalar>Tüm Sayfalar

8- Anti – Spam Akismet Eklentisi Yüklemek

Bu eklentiyi kurmaktaki asıl amaç Google üzerinden sitemize erişen yabancı botlar tarafından sitemize reklam,illegal içerikli siteler gibi yorumlar yapan sahte kullanıcıları engellemektir. Sitenizin gereksiz spam altında kalması sitenizi birçok yönden kötü etkileyecektir bu yüzden bu eklentiyi kesinlikle kurmalısınız. WordPress Yönetim Sayfası> Eklentiler>Yeni ekle Daha sonrasında hemen yükle dedikten sonra etkinleştir demeniz yeterli olacaktır. Bunun tabiki’de gelişmiş ayarları mevcut. Bunları kısa zaman da sizler için yazıp ekleyeceğim buraya link olarak.

9- SEO Eklentisi Yüklemek

Seo dostu içerikler yazarken size yardımcı olacak sitenizin genel akışında ve googlede yükselmenize yardımcı olacak bir SEO eklentisi yüklemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. SEO sitenizin arama motorunda bulunmasında çok daha etkili olacak ve sizi Google’de yukarılara taşıyacaktır. Genelde ”Yoast SEO” kullanılıyor fakat ben ”All İn Seo Pack” kullanıyorum çok daha kullanışlı ve ”Yoast SEO” gibi saçma ayarlar yapmanıza gerek kalmıyor. Saçma olduğunu deneyerek anladım. Yukarıda anlattığım gibi Eklentiler kısmından Yeni ekle diyerek All İn Seo Pack kurabilirsiniz. Yapılması gereken bir kaç ayar var en kısa zamanda anlatıp buraya linkleyeceğim.

10- Gerekli Sayfaları Oluşturmak

Hakkımda Sayfası, kullanıcılarınıza kendinizi samimi bir şekilde anlatan bir yazı hazırlayıp yayımlayın. Bu şekilde misafirlerinizin yeniden sizi ziyaret etmelerini sağlayabilirsiniz. Blog yazarlığını maddiada çevirmek istediğinizde Google Adsense’den Onay almanızı sağlayacak bir içerik olacaktır.

Gizlilik Politikası, Ziyaretçilerinizin çerez ve iletişim bilgileri gibi konuların ne amaçla kullanıldığını anlatan politika sayfasının size hertürlü artısı olacaktır. Ülkemizde zorunlu değil fakat Avrupa ülkerinde bu sayfanın bulunması zorunlu. Google Adsense’ye başvurmak istediğinizde bu sayfanında onay için gerektiğini söylemeliyim.

İletişim formu: Kullanıcılarınızın sizinle iletişim kurmasını sağlayacak bir iletişim formu ve altındada kurumsal diye geçen ornek@bilisimmeslegi.com bir mail adresi alarak buraya koymanız size artı(+) puan kazandıracaktır. Tekraren söylemek durumundayımki Google Adsense programına katılmanız içinde bu gereklidir.

11- Kategorileri Oluşturmak

Kategori oluşturmak ziyaretçilerinizin aradıkları şeyleri çok daha hızlı birşekilde bulmasını hemde sizin daha düzenli çalışmanızı sağlayacak bir yapıdır. Sitenizi kategorilere ayırmak ve içeriklerinizi kategorilere göre paylaşmak siteniz için +puan taşımaktadır.

12- Google Site & Blog Kaydı

Blog açtıktan sonra ilk yapılması gereken şeylerden biriside sitenizi Google’ye kayıt ettirmektir. Bu işlem artık Google’nin sitenizi tanımasını sağlayacak ve hızlı indeks almanızı sağlayacaktır. Google’ye ”Google Search Console” yazarak bu siteye erişebilirsiniz. Daha sonrasında mail adresinizle giriş yaparak mülkü ekleyin.

Karşınıza çıkan sayfadaki dosyayı indirin.

Sonra bu sayfayı hiç kapatmayın. Ardından web sitenizin barındığı Cpanel’e giriş yaparak

Sol tarafda listelenmiş olan public_html’ye girin burası sizin sitenizin ana dizini. Sonrasında yukarıdaki kısımdan ”Yükle” butonuna tıklayarak yüklemeye başlayın.

Dosya seç diyerek indirdiğiniz .html dosyasını yükleyin.

Tekrar dosya yöneticisine dönerek public_html’ye girin ve yeniden yükle diyin. Yüklediğiniz dosyayı orada görüyorsanız işlem tamamdır.

Daha sonra ”Google Search Console” sayfasına dönerek doğrula diyin. Sahiplik doğrulandı dediğinde sitenizi artık Google’ye kayıt etmiş bulunmaktasınız demektir.

13- Sosyal Medya Hesaplarınızı Açın

Sosyal medya hesaplarınızı açmak Blogunuza çekebileceğiniz ziyaretçi sayısını arttırmaya ve ziyaretçilerinizin size anlık olarak daha hızlı birşekilde ulaşmasına yardımcı olmaya yarar. Özellikle günümüzde kullanılan İnstagram,Twitter gibi çok popüler Sosyal Medya araçlarını kullanmanız sitenize çok iyi birşekilde artı(+) puan sağlayacaktır.

WORDPRESS KURULUM VE AYARLARI

Written by 

BLOG BİZİM İŞİMİZ BABBBAAAA!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir