Büyük Bir Lider Olmak İçin Kendinizi Yönetmeyi Öğrenin!

Lider olmak ve yönetici olmak herkesin hayalidir, tüm sevecenliğiniz ile yönetici olana kadar müthiş bir şekil de çalışabilirsiniz, Liderliğinizi aldığınız da bütün sevecen ve iyi niyetinizin liderlik yaparken giderse başarısızlık kaçınılmaz olacaktır. Başarılı bir lider olmak istiyorsanız ilk önce kendinizi yönetmeyi öğrenmeniz gerekiyor, Kendinizi yönetmeyi başarabilirseniz her türlü başarı bunun arkasından gelecektir.

  • Duygularınızı Kontrol Edin : İyi bir lider duygularını kontrol edebilen kişidir, siz bir müşteriniz veya çalışanınıza çok sinirlenmiş olabilirsiniz öfkenizi hemen yansıtmak liderlik koltugunuza ve size zarar verecektir sizi iyi bir lider değil öfkeli ve cabuk sinirlenen biri olarak göreceklerdir. Öfke kontrolünüzü iyi yapmalısınız veya duygusal olarak çalışanlarınızdan birine daha yakın olabilirsiniz ama diğer çalışanlardan ayrı olarak onu korursanız haksızlık yapmış olabilirsiniz bu bağlamda duygularınızı yönetmeyi öğrenmelisiniz kendini yönetmenin ilk temel kuralı budur.
  • Planlı olmaya calısın : Günlük yapılacak işleri düşünüp belirli bir plana göre notlayın, Yada toplantı ve benzeri işlerinizde zamanında gidin. Günlük odanız da 5-10 dakika düşünmeye bırakın kendinizi o günün muhasebesini yapabilirsiniz.
  • Ön yargılarınızdan kurtulun : İyi bir lider herhangi bir konu, sorun ve başka işler de çabuk ve hızlı karar verebilendir. Ancak çabuk ve hızlı karar vermek Önyargılı olmak değil eğer önyargılı olursanız hem insanlara bakış acınız değişir hemde bütün işleriniz de ön yargı ile yaklaştığınız için başarısız olacaksınızdır. İyi bir lider olmak için neler yapmalıyım diyorsanız ilk önce ön yargılarınızdan kurtulun Ön yargılı olmak sosyal hayatınız da bile size sıkıntı çıkarır.
  • Kendinizi bilin : Kendinizi bilmeniz gerekmekte lider olmanın vasıfları dışında insan olarak kendinizi bilmeniz lazım tercihlerinize düşünerek karar verin. Zayıf noktalarınızı bilin ve insanların bunu kullanmasına izin vermeyin ve kendiniz bu zayıflığınızı biliyorsanız ona göre önlem alın.

Kendinizi yönetmeyi öğrenmek için yapmanız gerekenler çok basit kendinizi bilin alacağınız kararlar da acele etmeyin iyi ve etkili takım çalışması yapın.

Written by 

BLOG BİZİM İŞİMİZ BABBBAAAA!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir